خرید بک لینک
لوح تقدیر | تقدیرنامه
جعبه جیر لوح
رزرو آنلاین هتل خارجی
خرید سکه ساکر استارز
دانلود رمان
وکیل مهاجرت
رزرو آنلاین هتل خارجی
عینک افتابی اصل
کشتی
دانلود کتاب
محسن ابراهیم زاده
نسیم آسایش لابی من
لوله استیل
سایت همسریابی
دانستنی های دردانم

دانستنی های دردانم

دانستنی

هفته چهارم بارداری

به آغاز مرحله جنین خوش آمدید. کودک شما هنوز هم بسیار کوچک است که دیده شوداندازه آن بیش از 1 میلی متر در حدوداندازه یک دانه خشخاش است در حال حاضر زمان لانه گزینی - بلاستوسیت بعد از تقسیم شدن، جفت و جنین به داخل رحم وارد می شود.

اتفاقات در هفته چهارم بارداری

در هفته چهارم بارداری کودک شما خانه جدید خود را پیدا کرده است، که رشد خودرا در طی هشت ماه آینده در آنجا خواهد کرد. این سفر از لوله فالوپی به رحم شما به پایان رسیده است و خود را در داخل رحم قرار داده است. بعضی از زنان قسم می خورند که احساس می کنند این اتفاق می افتد و یک احساس دردناک گزارش می شود

به محض این که توپ گرانبها از سلول ها به خانه جدیدش رسیده، شروع به تقسیم شدن در دو قسمت می کند. نیمی از جنین اکنون جنین نامیده می شود و به کودک شما تبدیل می شود، نیمه دیگر به جفت تبدیل می شود که به عنوان عامل رشد کودک شما در هشت ماه آینده عمل می کند.

در هفته چهارم بارداری  کیسه آمنیوتیک در اطراف آن تشکیل می شود و سه لایه متمایز از سلول ها وجود دارد که به قسمت های مختلف بدن کودک شما رشد می کند.
 اندودرم لایه داخلی است که سیستم گوارش، کبد و ریه هارا تشکیل می دهد .

مزودرم لایه میانی می باشد قلب کودک شما، اندام های جنسی، استخوان ها، کلیه ها و عضلات تشکیل می دهد

اکتودرم لایه بیرونی است که پوست، مو و چشم کودک شما را تشکیل می دهد.اگر آزمایشات حاملگی خون را در این هفته انجام دادید، مثبت خواهد بود (برای آزمون بارداری ادرار، ممکن است چند روز خیلی زود باشد). گفت که بدن شما می داند باردار است و آماده است، زمان بزرگ! بعضی از زنان در این مرحله به طور كامل كودك خود را از دست می دهند، بعضی دیگر علائم زودرس حاملگی مانند تغییرات خلقی، التهاب و گرفتگی را تجربه می كنند.

همانطور که بلاستوسیست شروع به اتصال به رحم شما می کند، حدود 30٪ زنان ممکن است برخی از خونریزی های لانه گزینی را تجربه کنند. ماما لسلی گیلچریست توضیح می دهد:درهفته چهارم بارداری  "بسیار آسان است که خونریزی های لانه گزینی را برای یک پریود زودهنگام اشتباه گرفته شود، علائم پیش از قاعدگی، مانند گرفتگی، نفخ و تغییرات خلق در حاملگی نیز وجود دارد. اختلاف با یک دوره خونریزی ، طول خونریزی، رنگ خونریزی و شدت جریان خون است. خونریزی احتمالی نشانه ای از این نیست که بارداری اشتباه است و هیچ ارتباطی با خونریزی و سقط جنین وجود ندارد.

در عرض شش تا دوازده روز پس از بارور شدن، بدن شما شروع به انتشارگنادوتروپین کوریونیک  gonadotropin  hCG - انسان می کند. این هورمون بارداری است که باعث می شود خط اضافی در آزمون حاملگی شما ظاهر شود. در حالی که ما در مورد تست های حاملگی صحبت می کنیم، مهم است که توجه داشته باشیم که ممکن است بیش از یک هفته طول بکشد تا بدن شما شروع به تولید هورمون های بارداری بکند

 ادامه مطلب با کلیک روی هفته چهارم بارداری

مطالب مرتبط در سایت دردانام

سه ماهه اول بارداری

هفته اول بارداری

هفته دوم بارداری

هفته چهارم بارداری

هفته پنجم بارداری

هفته ششم بارداری

هفته هفتم بارداری

هفته هشتم بارداری

هفته نهم بارداری

هفته دهم بارداری

هفته یازدهم بارداری

هفته دوازدهم بارداریبرچسب ها : هفته چهارم بارداری, سه ماه اول بارداری,

+ نوشته شده در سه شنبه 27 شهريور 1397 توسط دردانم |

هفته سوم بارداری

 

هفته دوم بارداری همانطور که ذکر شد  اسپرم شریک زندگی شما باعث بارور شدن تخم خواهد شد بعد از این هفته زمانی است که کودک شما برای اولین بار شروع به رشدمی کند.

 

اتفاقات هفته سوم بارداری؟

در عرض چند ساعت پس از تخمك گذاری، تخم شما از لوله فالوپی به طرف رحم سفر خود را آغاز می کند تخم حاصل (كه در حال حاضر به عنوان زایگت شناخته می شود) به 16 سلول یكسان تقسیم می شود.

این سفر می تواند تا شش روز طول بکشد، بنابراین احتمالا تا هفته چهارم طول می کشد، اما در حال حاضر، نوزاد شما یک توپ حدود 100 سلول در حدود اندازه سر یک پین است. این یک بلاستوسیست نامیده می شود، توده داخلی سلول به جنین و کیسه آمنیوتیک تبدیل می شود توده بیرونی سلول به جفت تبدیل می شود.

از بیرون، احتمالا ابن تغییرات خیلی احساس نمی شود که در حال حاضر اتفاق می افتد، درست بعد از اینکه تخم  از فولیکول آزاد شد، آن را با یک گروه زرد از سلول به نام corpus luteum جایگزین کرد. به اندازه کافی هورمون های بارداری پروژسترون و استروژن تولید می کند تا 10 هفته آینده که نوزاد به شما متوسل شود تا جایی که بتواند جایگزین آن شود.

در این نقطه، شما هنوز هم احتمالا تست حاملگی مثبت را دریافت نمی کند، اما در چند هفته آینده، هنگامی که بلاستوسیست blastocystخود را به رحم رسانده است، سلول های جفت  گنادوتروپین انسان (hCG) در در حال توسعه خواهداست . این در سه ماهه اول افزایش می یابد و جلوگیری می کند از تولید تخم در تخمدانها و شروع به ساخت پروژسترون و استروژن بیشتر می کند.

نشانه های قابل لمس در هفته سوم بارداری

افزایش حس بویایی:

این یک عارضه جانبی از استروژن است، بنابراین شما نسبت به بوی عطر حساس تر می شوید این می تواند در مراحل اولیه بارداری رخ دهد . در چند هفته آینده ممکن است موجب تهوع بارداری شود،

 ادامه مطلب با کلیک روی هفته سوم بارداری

مطالب مرتبط در سایت دردانام

سه ماهه اول بارداری

هفته اول بارداری

هفته دوم بارداری

هفته چهارم بارداری

هفته پنجم بارداری

هفته ششم بارداری

هفته هفتم بارداری

هفته هشتم بارداری

هفته نهم بارداری

هفته دهم بارداری

هفته یازدهم بارداری

هفته دوازدهم بارداریبرچسب ها : هفته سوم بارداری,سه ماه اول بارداری,

+ نوشته شده در دوشنبه 26 شهريور 1397 توسط دردانم |

هفته دوم بارداری

 

هفته دوم بارداری ممکن است شگفت انگیز باشد، اما در طول هفته دوم هنوز باردار نیستید. بارداری در یک تقویم 40 هفته اندازه گیری می شود و در اولین روز از آخرین دوره قاعدگی شما آغاز می شود در پایان هفته دو یا آغاز هفته سه، بسته به زمان تخمک گذاری بدن شما. تخمک گذاری دوره باروری بدن شما را نشان می دهد.

هفته دوم بارداری

به نظر می رسد بسیار پیچیده است، و به نحوی چرخه قاعدگی ما واقعا شگفت انگیز است. با توجه به تغییرات هورمون ها، سطوح هورمون لوتئینیزه (LH) و هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) افزایش و تولید فولیکول ها در تخمدان شما را تحریک می کند.

این فولیکولها در واقع کیسه های حاوی تخم هستند گرچه معمولا تنها یکی از آنها بزرگتر می شود و تخم را تولید می کند. این فولیکول همچنین شروع به تولید استروژن میکند که باعث می شود تا رحم ضخیم تر شود تا بتواند به "تخمک گذاری" تخمک کمک کند.

امیدوارم، در 24 ساعت بعد از تخمگذاری، یکی از تقریبا 250 میلیون اسپرم منتشر شده ، تمام راه را از واژن  از طریق دهانه رحم و به لوله فالوپی، که در آن می تواند به تخمک نفوذ کند برسد

این ممکن است به نظر ساده بیاید اما این یک سفر ده ساعت برای اسپرم طول می کشد فقط حدود 400 تا از آنها می تواننداین مسیر را طی کنند ولی تنها یک عدد از طریق غشای خارجی تخم نفوذ می کند.

هنگامی که اسپرم به تخمک می رسد، هسته اسپرم با تخم بعداز 10 تا 30 ساعت ترکیب می شود. باور کنید یا نه، این زمانی است که جنس نوزاد شما در واقع تعیین می شود، اینکه اسپرم کروموزوم Y را حمل کند،نوزاد پسر شکل می گیرد و اگر یک کروموزوم X باشد، یک دختر خواهد بود.

ادامه مطلب با کلیک روی هفته دوم بارداری

مطالب مرتبط در سایت دردانام:

سه ماهه اول بارداری

هفته اول بارداری

آیا گرمای تابستان برای زنان باردار خطرناک است

هفته سوم بارداری

هفته چهارم بارداری

هفته پنجم بارداری

هفته ششم بارداری

هفته هفتم باداری

هفته هشتم بارداری

هفته نهم بارداری

هفته دهم بارداری

هفته یازدهم بارداری

هفته دوازدهم بارداریبرچسب ها : هفته دوم بارداری, سه ماه اول بارداری,

+ نوشته شده در دوشنبه 26 شهريور 1397 توسط دردانم |

سه ماه اول بارداری

سه ماهه اول بارداری احتمالا هیجان انگیز ترین مرحله در حاملگی  دوران بارداری است همه چیز خیلی جدید و غریب است. در طی 12 هفته آینده، کودک شما از یک تخم لقاح گرفته به یک انسان 3 اینچ تبدیل خواهد داد.

اقدامات اولیه در سه ماهه اول بارداری

در اولین قدم ، ترک سیگار و الکل و کاهش کافئین. مصرف مکمل اسید فولیک را شروع کنید به یاد داشته باشید از این نقطه به بعد برای مصرف هر دارو با پزشک مشورت نمایید.

قدم دوم :اگر رژیم غذایی شما کاملا سالم نیست، تجدید نظر کنید.

قدم سوم :در بخش مالی ، برنامه ریزی کنید.شروع به صرفه جویی برای آن دسته از خرید های بزرگ برای زمان تولد نمایید

اگر این اولین بارداری شما باشد، چند شگفتی وجود دارد که در انتظار شماست. حساس شدن سینه ؟ گرایش به غذای عجیب و غریب؟ تهوع حاملگی؟ ممکن است سوزش سر دل، یبوست و خستگی شدید اضافه شود اما نگران نباشید راهنمایی ها و ترفندها برای کمک به شما برای مقابله با هر یک از آنها وجود دارد.

ادامه مطلب کلیک در سایت دردانام با کلیک روی روی سه ماه اول بارداری

هفته خود را انتخاب کنید:

هفته اول بارداری

هفته دوم بارداری

هفته سوم بارداری

هفته چهارم بارداری

هفته پنجم بارداری

هفته ششم بارداری

هفته هفتم باداری

هفته هشتم بارداری

هفته نهم بارداری

هفته دهم بارداری

هفته یازدهم بارداری

هفته دوازدهم بارداریبرچسب ها : سه ماه اول بارداری,

+ نوشته شده در دوشنبه 19 شهريور 1397 توسط دردانم |

عنصر هیدروژن

عنصر شیمیایی هیدروژن به عنوان یک غیرفلز طبقه بندی می شود. این می تواند با فشار بسیار بالا به فلز تبدیل شود. که در سال 1766 توسط هنری کاوندیش کشف شد.

در سلسه مقالاتی به بررسی تک یک عناصر جدول مندلیف می پردازیم واقعیت های ناگفته از این عناصر را بیان خواهیم کرد با ما باشید

کشف هیدروژن

Theophrastus Paracelsus - اولین فرد که کشف کرد تولید هیدروژن از هوا بوجود می آید.

دکتر داگ استوارت دریک آزمایش با اضافه کردن یک فلز مانند منیزیم به اسید مشاهده کردفلز با اسید واکنش می دهد، ویک نمک تشکیل می دهد و هیدروژن را از اسید آزاد می کند. گازهیدروژن از مایع بصورت حباب در میآید 

رای ادامه مطلب با کلیک روی مقاله هیدروژن به سایت دردانام مراجعه کنید.

عنصر هلیوم

عنصر بریلیم

لیتیوم چیست  ؟

عنصر بوربرچسب ها : عنصر هیدروژن,

+ نوشته شده در دوشنبه 19 شهريور 1397 توسط دردانم |

عنصر لیتیوم

لیتیوم

لیتیوم ,یک فلز قلیایی بسیار واکنشی که به اندازه کافی نرم با چاقو بریده می شود - در واقع یکی از سه عنصر بود که در طی انفجار بزرگ تولید شد! آیا این واقعیت را می دانید؟ حقایق جالب زیادی در مورد لیتیوم وجود دارد که ذهن شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

اطلاعات فیزیکی

تراکم: 0.534 گرم در cm3

نقطه ذوب: 453.65 K (180.50 ºC یا 356.90 ºF)

نقطه جوش: 1615 K (1342 ºC یا 2448 ºF)

نقطه بحرانی: 3220 کیلو وات در 67 مگاپاسکال (برداشت شده)

حالت در 20 درجه سانتیگراد: جامد

حرارت فیوژن: 3.00 kJ / mol

حرارت تبخیر: 136 کیلوگرم / مول

ظرفیت حرارتی مولار: 24.860 J / mol · K

اتم لیتیم

پیکربندی الکترون از یک اتم لیتیوم.

داده های اتمی

شعاع اتمی: 1.52 Å (تجربی)

شعاع کوانتومی: 1.30 Å

Van der Waalsشعاع: 1.82 Å

وابستگی الکترونی: 59.633 kJ / mol

الکترونگاتیوی: (مقیاس پلینگ): 0.98

انرژی اول یونیزاسیون: 2222 kJ / mol مولار

انرژي يونيزاسيون دوم: 7298.15 kJ / mol

انرژی یونیزاسیون 3: 11815.044 kJ / mol

واقعیتهای جالب از لیتیوم

در این لیست 26 واقعیت جالب و شگفت انگیز در مورد لیتیوم به شما خواهیم گفت آماده ای؟

 1-لیتیوم در جدول تناوبی با عدد اتمی 3 و وزن اتمی 0.002 ± 6.94 ±  است. لیتیوم به شکل خالص ودر مقایسه با سایر فلزات قلیایی بسیار واکنش پذیری است.

2-هسته لیتیوم بسیار ناپایدار است و به همین علت تقریبا غیرممکن است که لیتیوم خالص را به طور طبیعی پیدا کنید. لیتیوم طبیعی را می توان به عنوان ترکیبی از دو ایزوتوپ پایدار که شامل لیتیم 6 و لیتیم 7 می باشد، یافت می شود. از این دو، لیتیوم 7 و لیتلیوم 6 به طور کامل موجود است (92٪ فراوانی طبیعی)  سه ایزوتوپ رادیو اکتیو لیتیم وجود دارد.

3- کلمه "لیتیم" از کلمه یونانی "لیتو" نام گرفت که به معنای سنگ است. این سبک ترین فلز معروف شناخته شده برای انسان است. آب دو برابر چگالی لیتیوم است.

 

برای ادامه مطلب با کلیک روی مقاله لیتیوم به سایت دردانام مراجعه کنید.

مراحل تولید چای

عنصر هیدروژن

عنصر بریلیم

 برچسب ها : لیتیوم , عنصر لیتیوم,

+ نوشته شده در شنبه 10 شهريور 1397 توسط دردانم |

عنصر بریلیم

 

 بریلیم عنصر چهارم جدول تناوبی است. عنصر شیمیایی بریلیم به عنوان یک فلز قلیایی زمین شناخته می شود. بریلیم خالص در سال 1828 توسط Friederich Wöhler و Antoine Bussy کشف شد.

عنصر بریلیم

یک کریستال بریلیوم با خلوص 99٪

اطلاعات شیمیایی و فیزیکی عنصر بریلیم.

نام: بریلیم

عدد اتمی: 4

نماد عنصر:B

الکترونها: 4

پروتون ها: 4

پوسته های الکترونی: 2،2

پیکربندی الکترون: 1s2 2s2

گروه: 2

دوره: 2

بلوک: s

خانواده عنصر: قلیایی

جرم اتمی: 9.012182

پیکربندی الکترون:He]2s2 (shorthand) or 1s22s2 (full)

لایه BeO، بریلیوم در هوا حتی در دمای 600 درجه سانتیگراد اکسید نمی شود و در برابر خوردگی اسید نیتریک مقاوم است.

بریلیم دارای هدایت حرارتی بالا و غیر مغناطیسی است

کشف عنصر بریلیم

در سال 1798، در فرانسه، رنه هوي René Haüyشباهت هايي را در ساختار بلوري و ويژگي هاي بريلا و زمرد مشاهده كرد. بریل در تعدادی رنگ متفاوت ظاهر می شود.

سه نوع بریل (چپ) و یک زمرد (راست). فرمول بیلی و زمرد Be3Al2 (SiO3) 6 است. رنگ های مختلف توسط عناصر مختلف ایجاد می شوند. به عنوان مثال، زمرد ها با آثار کروم 3+ (آبی-سبز) و یا وانادیم 3+ (زرد و سبز) رنگ هستند. عکسهای از رنو کریس و یان آرکستیین.

برای مطالعه کامل متن با کلیلک روی  مقاله عنصر برلیم در سایت دردانام مراجعه کنید.برچسب ها : عنصر بریلیم,

+ نوشته شده در چهارشنبه 7 شهريور 1397 توسط دردانم |

عنصر هلیوم چیست؟

عنصر شیمیایی هلیوم به عنوان گاز نجیب و غیر فلزی طبقه بندی شده است. در سال 1895 توسط ویلیام رامزی کشف شد.

حقایقی جالب از عنصر هلیوم

قبل از پرداختن به تاریخچه و خصوصیات عنصر هلیوم به حقایق جالب در مورد هلیم اشاره خواهیم کرد .

1. هلیوم اولین عنصر که بر روی زمین کشف شد نبود داده های طیف سنجی خورشید اولین بار وجود این عنصر را نشان داد.

عنصر هلیوم

ناسا: اتمهای هلیوم یونیزه شده در حدود 60،000 درجه سانتیگراد در کروموسفر خورشید، نور ماوراء بنفش را که در این تصویر دیده می شود، منتشر می کند.

2. از کل توده عنصری جهان شناخته شده یا قابل رویت، هلیوم 23٪ است. با این حال، در مقایسه با حضور آن در کل جهان، فراوانی آن بر روی زمین بسیار نادر است

3. هلیوم یک گاز بی اثر است. این غیر سمی، کاملا بی بو، بی مزه است و رنگی ندارد.

4. هلیم متعلق به خانواده گازهای نجیب است. 7 گاز نجیب (Oganesson، Radon، Xenon، Krypton، Argon، Neon، Helium) وجود دارد که هلیم کمترین تراکم دارد و از تمام گازهای نجیب سبکتر است.

5. هنگامی که به واکنش گازهای نجیب می پردازیم نئون حداقل واکنش پذیر است در حالیکههلیم دومین نقطه را به عنوان گاز واکنش پذیر می گیرد.

6. از تمام عناصر موجود در این جهان، هلیم دارای کمترین نقطه جوش و کمترین نقطه ذوب است.

7. برای تبدیل هلیم به حالت مایع یا حالت جامد، نیاز به اعمال دمای بسیار پایین و فشار بسیار بالایی است.

8. هنگامی که انتشارات رادیواکتیو از طریق تجزیه آلفا (α-پوسیدگی) اتفاق می افتد، انتشار گازها اساسا هسته هلیوم است.

9. گاز هلیوم وقتی که یونیزه می شود، تابش مایل به قرمز را می هد. این طیف طلای زردهلیوم بود که منجر به کشف آن شد.

10. در صورتی که کسی هلیم را به طور تصادفی استنشاق کند، صدای او افزایش می یابد.

11. در دمای معمولی، زمانی که درجه حرارت به صفر مطلق کاهش یابد، هلیوم در حالت مایع باقی می ماند. این تنها عنصر شناخته شده برای انجام این کار است.

12. هلیم کمترین حجم و سبک ترین عناصر شناخته شده است. به همین دلیل است که وقتی یک بالن با هلیم پر می شود، آن را شناور می کند.

13. غواصان دریای عمیق (کسانی که به 122 متر یا 400 فوت می پیوندند) از Heliox استفاده می کنند - یک مخلوط تنفسی که در آن نیتروژن هوا توسط هلیوم جایگزین می شود. دلیل این امر این است که در 100 فوت (30 متر) یا کمتر از آن، نیتروژن می تواند به سرعت در داخل بافت های بدن ایجاد شود، باعث نارسایی نیتروژن و یا بیماری دچار مرگ و میر ناگهانی شود.

14. نام هلیوم از Helios می آید - خدای  خورشید یونانی. دلیل این نامگذاری وجود دارد. این عنصر در هنگام مطالعه داده های طیف سنجی خورشید (خطوط جذب گاز) کشف شد.

15. خورشید ما 45٪ جرم آن از هلیوم تشکیل شده است. در واقع، اتم های هیدروژن و هلیمدر خورشید به دلیل دمای شدید، با هم ترکیب می شوند.

16. نه تنها این که هیدروژن در هلیوم تلفیق شده است، حتی اتم های هلیوم با هم ترکیب شده اند تا سیلیکن، اکسیژن و کربن را تشکیل دهند - که عناصر سنگین تر نسبت به هلیوماست.

17. ایزوتوپ 3He در زمین یافت نشده این ایزوتوپ تنها یک نوترون و دو پروتون دارد. این ایزوتوپ برای استفاده به عنوان سوخت تولید فیوژن سوخت ایده آل است. جالب توجه است که مقدار زیادی از این ایزوتوپ در ماه دیده می شود. دلیل اینکه 3He در ماه یافت می شود این است که باد های خورشیدی به چند میلیارد سال به سطح بارش ماه رسیده است.

18. هلیم در دماهای بالا می تواند شما را به جهنم برساندمی تواند (سوپر فلوئیدsuperfluid) سوپر مایع  شود و کارهایی را انجام می دهد که هیچ مایع دیگری نمی تواند انجام دهد. هنگامی که درجه حرارت هلیم چند درجه پایین تر از نقطه جوش خود (که -452.070 درجه فارنهایت) (پایین تر از 456 درجه فارنهایت، که کمی بالاتر از صفر کلوین است)، افت می کند.

19. در حالت فوق العاده ای، هلیوم دارای اصطکاک صفر است و تراکم آن 1/8 درصد از آب است. این می تواند از طریق ترک هایی که مانند قطر یک مولکول نازک است جریان یابد. این هلیم سوپرفلوئید همچنین می تواند از دیواره های یک ظروف صعود کند و همچنین می تواند کاملا بی حرکت باقی بماند، در صورتی که ظرفی که نگهداری می شود، حرکت کند

20. در دماهای پایین، هلیوم به راحتی می تواند تبدیل به مایع شود. این ویژگی اجازه می دهد هلیوم در الکترومغناطیسی قدرتمند ابررسانایی به عنوان خنک کننده استفاده شود. در ژنو سوئیس، برخورد دهنده هادرونی بزرگ Collider دارای چنین الکترومغناطیسی است و هلیوم مایع به عنوان خنک کننده استفاده می شود

(برخورد دهنده هاردونی بزرگ شتابدهنده ذره ای واقع در ژنو سویئس است)

21-. اسکنرهای MRI در بیمارستان ها دارای کویل های مغناطیسی هستند که مانند حلقه ها شکل می گیرند. این کویل های مغناطیسی با استفاده از هلیوم مایع به دمای -263 ° C یا -441ºF خنک می شوند. هنگامی که کویل ها خنک می شوند، اسکنرهای MRI میدان های مغناطیسی شدید را برای مدت کوتاهی تولید می کنند.

22. میدان مغناطیسی شدید اسکنر MRI، اتمها را در داخل بدن انسان ایجاد می کند تا در اثرمغناطیسی خود رونمایی شوند. این رزونانس توسط اسکنر شناسایی می شود و تصاویر دقیق از بافت ها و اندام های داخلی ایجاد می شود. این است که چگونه اسکن MRI کار می کنند.

23. در واقع 9 ایزوتوپ هلیوم وجود دارد. 3He و 4He تنها پایدار هستند. ایزوتوپ های دیگر 2HE، 5He، 6He، 7He، 8He، 9He و 10He هستند.

24-ایزوتوپهای ناپایدار هلیوم عمر بسیار کوتاه دارند. طولانی ترین عمر ایزوتوپ های بی ثبات باقیمانده از 6 است. عمر آن 806.7 میلی ثانیه است.

25. فضای زمین ما تنها٪ 0.0005 از حجم آن به عنوان هلیوم است.

26. اگرچه هیدروژن از هلیوم سبک تر است، هلیوم برای ساختن چیزهایی شناور (به عنوان مثال، بالون) استفاده می شود. دلیل این امر این است که هیدروژن سوخت بالا و از این رو خطرناک است.

27. هلیوم به طور طبیعی در زمین ما بسیار نادر است. دلیل آن ساده است. بسیار سبک است که از فضای ما فرار می کند. هلیوم که از امروز استفاده می کنیم معمولا از منابع مختلف دیگر جدا شده است. اساسا، هلیوم همراه با گاز طبیعی یافت می شود و فرآیند تقطیر برای جداسازی هلیوم استفاده می شود.

28. با استفاده از یک فرآیند به نام مایع سازی، هلیوم می تواند از اتمسفر جدا شود، اما این فرایند برای استفاده بسیار گران است.

29. هلیوم بیش از حد سبک است و می تواند از جو سیاره ما فرار کند.حال آنکه چگونه در فضای ما وجود دارد؟ این به خاطر آن است که به طور مداوم پر می شود دو منبع وجود دارد: (1) پرتوهای کیهانی که حاوی هسته های انرژی بالا هستند (حدود 9 درصد از اشعه های کیهانی از هلیوم ساخته شده است) و (2) انحلال رادیواکتیو عناصر موجود در زمین.

30. دو عنصر اورانیوم و توریم (هر دو رادیواکتیو) در پوسته زمین وجود دارد. از طریق α-پوسیدگی، این عناصر هلیم را آزاد می کنند. سیلندر های هلیوم که در بازار فروخته می شوند حاوی هلیوم است که توسط تخریب رادیواکتیو منتشر می شود.

هلیوم روی زمین از تجزیه هسته ای از عناصر رادیواکتیو مانند اورانیوم می آید. در اینجا هسته رادیو اکتیو یک هسته هلیوم را منتشر می کند (همچنین به عنوان ذره ای آلفا شناخته می شود). تصویر: Inductiveload.

 

31-هلیوم به عنوان یک سپر گاز در مجاورت جوشکاری قوس استفاده می شود، به عنوان مثال، هر واکنشی از جوشکاری فلزات گرما با اکسیژن استفاده می شود. گاز در صنعت نیمه هادی استفاده می شود تا فضای بی هوازی را برای رشد کریستال های سیلیکون و ژرمانیوم ایجاد کند. همچنین به عنوان یک گاز با درجه حرارت بالا در تولید تیتانیوم و زیرکونیم ( عنصر چهلم جدول تناوبی )و به عنوان گاز حامل در کروماتوگرافی گاز استفاده می شود.

طیف هلیوم

32-هلیوم در سه دقیقه اول  جهان وجود دارد، زمانی که درجه حرارت در همه جا به اندازه کافی بالا بود تا همجوشی هسته ای رخ دهد. این فاز کوتاه، انرژی بالا در پایین نمودار نشان داده شده است. هلیوم همچنین توسط همجوشی هسته ای هیدروژن در ستاره هایی مانند ما ساخته شده است. تصویر: گنیسون

عنصر هلیوم

 

کشف هلیوم

دکتر داگ استوارت

داستان کشف هلیوم با کشف ماهیت ستارگان درهم آمیخته است.

در یک زمان، ما هرگز نمی دانستیم ستاره ها چگونه ساخته شده اند. اوگوست کمته Comte فیلسوف فرانسوی در سال 1835 اعلام کرد: "ما به هیچ وجه نمی توانیم ترکیب شیمیایی آنها را بررسی کنیم.

علیرغم بدبینی کمیتهComte ، روش کشف هلیوم و ترکیب ستارگان پیدا شده است. در سال 1814 فیزیکدان آلمانی Joseph Fraunhofer روش ایساک نیوتن را برای تجزیه نور خورشید با استفاده از منشور یافته بود و پیشرفت مهمی را انجام داده بود. Fraunhofer خطوط تاریک در رنگین کمان از رنگ های از نور خورشید تقسیم شده توسط منشور متوجه شده بود؛ خطوطی که او دیدند اولین مشاهدات طیف ستاره بودند.

در سال 1859/60، دانشمندان آلمانی Gustav Kirchhoff و رابرت بونسن در زمینه علم اسپکتروسکوپی پیشرفت های فراوانی داشتند، از جمله کشف این که خطوط تاریک Fraunhofer مانند یک اثر انگشت ماده بودند.

صحنه برای کیرشوف و بونسن برای کشف عناصر جدید با مطالعه نور از مواد در هنگام سوختن تعیین شد.

در سال 1860 آنها سزیم را با خطوط طیف آبی کشف کردند و در 1861 از دو خط طیف قرمزروبیدیوم یافت شد. سپس ویلیام کروک در سال 1861 پس از مشاهده خط طیفی سبز روشن،تالیم را کشف کرد.

Kirchhoffو بونسن به طیف خورشید نگاه کردند و توانستند نتیجه بگیرند که آهن در فضای روشن آن حضور داشت.

برای کشف هلیوم، چند سال دیگر مورد نیاز بود. در ماه اوت سال 1868، نخستین برخورد کامل از کارهای Kirchhoff و بونسن منتشر شد.

ستاره شناس فرانسه، پیر جانسن، منتظر یک گرفتگی بود تا تاج خورشیدرا با استفاده از طیف سنجی مشاهده کند. در دو هفته پس از گرفتگی Janssen یک روش برای ضبط طیف های برجسته ها بدون نیاز به یک گرفتگی ایجاد کرد. در این طیف ها، او یک خط زرد را مشاهده کرد.

خطوط در طیف سدیم در موقعیت مشابه، اما نه یکسان بود . این خطوط D1 و D2 نامیده می شود. دانشمند انگلیسی Norman Lockyer خط زرد جدید را بررسی کرد؛ بعد از آن خط D3 نامیده می شود. او مطالعه خود را از خط منتشر کرد،او عنوان کرد که ممکن است از یک عنصر جدید ناشی شود:

"... پس ما می دانستیم که ما با هیدروژن برخورد نمی کنیم؛

نام هلیوم از کلمه یونانی خورشید، هلیوس آمده است.

Lockyer و ادوارد فرانکلند، همکارش، چند ایده دیگر درباره علل احتمالی خط زرد داشتند و بنابراین عنصر جدید را اعلام نکرده بودند.

تا سال 1871، دانشمندان دیگر که  آگاه از وضعیت بودند. لرد کلوین "بازتاب نور هیدروژن درخشان و" هلیوم "در اطراف خورشید را مورد بحث قرار داد."

"فرانکلند و لکیکر برجسته های زرد را برای رسیدن به یک خط روشن بسیار نزدیک به دور از D پیدا کردند، اما تا کنون با هیچ شعله ی زمینی شناسایی نشده است. به نظر می رسد یک ماده جدید را نشان می دهد

اما وجود هلیم هرگز توسط همه پذیرفته نشد.

تمام شک و تردید ها حل شد زمانی که ویلیام رامسی، شیمیدان اسکاتلندی، هلیم را در سال 1895 در لندن جدا کرد. رامزی در سال 1894 آن را آشکار کرد. آرگون اولین گازهای نجیب بود که کشف شد. در سال 1895 وی ویلیام هیلبراند مقاله ای را درباره ی یک گاز نشان داد زمانی که اسید به اورانیوم معدنی اضافه شد  هیلبراند معتقد بود که گاز نیتروژن است. [اکنون ما می دانیم که اورانیوم در طی فرسایش رادیواکتیو هلیوم را منتشر می کند. وجود رادیواکتیویته تا سال 1896 هنگامی که کار هنری بکرل منتشر شد شناخته نشد.]

رامزی، که معتقد بود که گاز ممکن است حاوی آرگون باشد، آزمایش هیلبراند را با استفاده از یکی دیگر از مواد معدنی اورانیوم، cleveite، و گاز را جمع آوری کرد.

طیف سنجی او نشان دهنده حضور نیتروژن، آرگون و یک گاز دیگر است. رامسی مشکوک بود که می تواند هلیوم باشد، زیرا ظاهرا خط D3 وجود دارد.Lockyer یک نمونه از اورانیدها را به دست آورد، گاز را استخراج کرد و آن را با اسپکتروسکوپ بررسی کرد. او می نویسد:

"یکی از آنها خطوط ناشناخته ای که در خورشید در سال 1868 دیده بودم، متعلق به گاز بود."

طیف گاز همانند "هلیوم" خورشید بود. عنصر جدید جایگاه خود را در جدول تناوبی به دست آورد.

 

ویلیام رامزی با اشاره به ستون نهایی جدول تناوبی که حاوی گازهای نجیب (یا غیر مستقیم) است در سال 1904 جایزه نوبل شیمی را برای کشف گازهای غیر مستقیم به او اهدا شد. تصویر:

ویلیام رامزی

 

مطالب مرتبط در سایت دردانام :

عنصر هیدروژن

آرسنیک چیست؟

کروماتوگرافی چیست ؟ روشها و انواع آن

انواع پیوند شیمایی پروتئین

سیلیکون چیست؟

پلیمر چیست ؟

تفاوت بین آب مقطر  و آب دیونیزه چیست ؟برچسب ها : عنصر هلیوم , هلیوم ، اتم ,مولکول, کاتالیزور, شیمی,پیوند کووالانسی,پیوند هیدروژنی, نقطه جوش,حلال-ایزوتوپ,کریستال , یون,آرسنیک, دیونیزه , احتراق, ,

+ نوشته شده در سه شنبه 6 شهريور 1397 توسط دردانم |

چگونه سرعت باد را اندازه گیری کنیم؟

 

چگونه سرعت باد را اندازه گیری کنیم؟

خلاصه:

انرژی باد از خورشید می آید. همانطور که تابش خورشید سطح زمین را گرم می کند، هوای داغ بالا می رود و هوای خنکی پایین . این حرکت هوا به عنوان انرژی باد تعریف شده است. باد که از طریق وسایل مکانیکی مهار می شودمانند توربین که انرزی باد را تبدیل به برق می کند

متن:

انرژی باد از خورشید می آید. همانطور که تابش خورشید سطح زمین را گرم می کند، هوای داغ بالا می رود و هوای خنکی پایین . این حرکت هوا به عنوان انرژی باد تعریف شده است. باد که از طریق وسایل مکانیکی مهار می شودمانند توربین که انرزی باد را تبدیل به برق می کند

برای بدست آوردن انرژی ( نیرو, برق) از باد، باید سرعت باد به اندازه کافی باشد به طور متوسط 14 مایل (22.5 کیلومتر) در ساعت نیاز داریم. در این سرعت نیروی باد یک تیغه توربین برخورد کرده و آن را چرخانده و ژنراتور برق تولید می کند.
دانشمندان، ملوانان و خیلی از مشاغل بر روی باد حساب می کنند سرعت باد را می توان با یک بادکنک اندازه گیری کرد. آزمایش زیر را انجام دهید و نتیجه را برای ما ایمیل کنید ما به شما بگوییم سرعت باد در اطراف خانه شما چقدر بوده است

دانشمندان معمولا از یک ابزار به نام انمومتر برای اندازه گیری سرعت باد استفاده می کنند.روش کار انمومتر شبیه وسیله ای است که در زیر آموزش خواهیم داد

مواد مورد نیاز:

قیچی
4 3-  لیوان کاغذی
علامت گذاری قلم (هر رنگ)
2  کارتن ضخیم مستطیل شکل به عرض 3 و طول 15-20 سانت(هر دو طول یکسان)
خط كش
منگنه
پین
مداد تیز شده با پاک کن در پایان
ساعت که ثانیه ها را نشان  دهد

روش کار

دو برش مستطیل کارتن را در وسط به حالت + با یک پین به هم وصل کنید

حالا چهار لیوان را اگر رنگهای یکسان دارند با ماژیک یا مداد رنگی هر کدام را به یک رنگ متفاوت رنگ کنید

لیوان ها را با منگنه مانند تصویر به مارتن مستطیل شکل بوسیله منگنه وصل کنید

حال پین وسط + را به مدادی که یک طرفش پاک کن است فرو کنید و اطمینان حاصل کنید که پین در پاک کن راحت می چرخد

به بیرون از خانه بروید وساعتی که ثانیه را نشان می دهد را با خود ببرید

مداد را در خاک یا لای سنگی که دور و بر آن باز باشد نصب کنبد

و ثانیه شمار ساعت را نگا کنید در هر دقیقه چند دور می چرخد دقت داشته باشید لیوان ها همه به یک سمت و مساوی به چهار طرف متصل شده باشند

این کار را در طول روز در ساعت های مختلف و در صورت ممکن در چند مکان مختلف انجام دهید سپس اعداد بدست آمده را برای ما ایمیل کنید

   dordanam@gmail.com

ما به شما سرعت باد را خواهیم گفت

باد به توربین ها برخورد می کنه و باعث چرخش آنها خواهد شد و این چرخش به ژنراتور برای تولید برق منتقل خواهد شد و در نهایت برق به خانه های ما می آید.

مطالب جاب و مرتبط را در دردانام دنبال کنید.

از دیگر تحقیقات دردانام:

فرسایش خاک

 برچسب ها : دردانام , دانستنی , معرفی کتاب , مقاله,

+ نوشته شده در شنبه 20 مرداد 1397 توسط دردانم |

توسعه مغز در نوجوانان

توسعه مغز در نوجوانان

 

 

 

همانطور که بچه ها به مرحله نوجوانی می رسند ، مغز آنها رشد می کند و تغییر می کند. این تغییرات تفکر و رفتار آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. چگونه می توانید به سالم بودن و توسعه مغز نوجوان کمک کنید ؟

توسعه مغز نوجوان: اصول اولیه

مغز کودکان هنگامی که بسیار جوان هستند، رشد بسیار زیادی را تجربه می کنند. با گذشت زمان, مغز آنها حدود 90 تا 95 درصد از اندازه مغز بالغ را تشکیل می دهد. اما مغز قبل از اینکه بتواند به عنوان یک مغز بالغ عمل کند، نیاز به تغییر زیادی دارد.

این بازسازی مغز در دوران نوجوانی به طور شدید ادامه می یابد و در اواسط دهه 20 فرزند شما ادامه می یابد.

برخی از تغییرات مغزی پیش از بلوغ اتفاق می افتد، و بعضی از آنها به مدت طولانی ادامه می یابد. تغییر مغز بستگی به سن، تجربه و تغییرات هورمونی در بلوغ دارد.

بنابراین، تمام مغز نوجوان در یک زمان تقریبا همانندند اما در میان نوجوانان تفاوت وجود دارد. به عنوان مثال، اگر فرزند شما به زودي بلوغ را آغاز کند، ممکن است به اين معنا باشد که بعضي از تغييرات مغز کودک شما نيز از همان ابتدا آغاز شده است.

داخل مغز نوجوان

در زمان نوجوانی رشد و توسعه قابل توجهی در مغز نوجوان صورت می گیرد .

تغییر اصلی این است که ارتباطات استفاده نشده در بخش تفکر و پردازش مغز فرزند شما (به نام ماده خاکستری) از بین میروند. در همان زمان، اتصالات دیگر تقویت می شود.دراین روش مغز برای تبدیل شدن و کارآمدتر، یا از دست دادن آن آماده است

این پروسه هرس در پشت مغز آغاز می شود. بخش جلو مغز، قشر پیشانی، آخرین  بخش ساخته شده است. قشر prefrontal بخش تصمیم گیری مغز است، مسئول توانایی کودک شما در طراحی و فکر کردن در مورد اقدامات و پیامدهای آن است ، حل مشکلات و کنترل ضربان قلب است. تغییرات در این بخش در ابتدای بزرگسالی ادامه میابد.

از آنجایی که قشر prefrontal هنوز در حال توسعه است، نوجوانان ممکن است در بخشی از مغز به نام  آمیگدالا Amygdalaبه تصمیم گیری و حل مشکلات بیش از بزرگسالان تکیه کنند. Amygdala با احساسات، تحریک، پرخاشگری و رفتار غریزی همراه است.

آیا متوجه شده اید که گاهی اوقات تفکر و رفتار فرزند شما کاملا بالغ می شود، اما در موارد دیگر  به نظر می رسدفرزند شما رفتار یا فکر غیر منطقی، تکانشی یا عاطفی داشته باشد؟ توسعه برگشت به جلو مغز توضیح می دهد که این تغییرات مغز در نوجوانان هنوز در دست ساخت هستند.

ساخت یک مغز سالم نوجوان

ترکیبی از مغز و محیط منحصر به فرد فرزند شما بر رفتار کودک شما تاثیر می گذارد، فکر می کند و احساس می کند. به عنوان مثال، فعالیت های مورد علاقه فرزند شما ممکن است در مغز "سخت مخابره" شود.

چگونه نوجوانان زمان خود را صرف توسعه مغز می کنند. بنابراین ارزش فکر کردن در مورد طیف وسیعی از فعالیت ها و تجربیات فرزندتان را دارد .موسیقی، ورزش، مطالعه، زبان، بازی های ویدئویی.به چگونگی شکل دادن مغز فرزند شما رادر بزرگسالی تاثیر دارند.

شما بخش مهمی از محیط کودکتان هستید . به فرزندتان اهمیت زیادی می دهید. چگونه اورا هدایت می کنید و بر او تاثیر می گذارید،  برای ایجاد یک مغز سالم در کمک به فرزندتان مهم است

شما می توانید این کار ها را انجام دهید

تشویق رفتار مثبت
ترویج مهارت های تفکر خوب


راهبردهای رفتاری برای توسعه مغز نوجوانان

در حالی که مغز کودک شما در حال رشد است، کودک شما ممکن است:

 انجام فعالیت های پر خطر
بیان احساسات بیشتر و قوی تر
گرفتن تصمیمات تحریک کننده
در اینجا چند نکته برای تشویق رفتار خوب و تقویت اتصالات مغزی مثبت وجود دارد:

1-اجازه دهید فرزند شما برخی از خطرات سالم داشته باشد. تجربیات جدید و متفاوت به کودک کمک می کند هویت مستقل خود را بسازد، رفتار بزرگسال را بررسی کند و به سمت استقلال حرکت کند.
2-به کودک خود کمک کنید تا رسانه های خلاق را برای احساسات خود پیدا کند. او ممکن است تلاش کند تا احساسات جدیدی را کنترل کند. بسیاری از نوجوانان متوجه می شوند که انجام یا تماشای ورزش یا موسیقی، نوشتن و دیگر اشکال هنر، رسانه های خوب هستند.
3-گام به گام با فرزندتان صحبت کنید. در مورد دوره هایی که فرزند شما ممکن است انتخاب کند، از طریق پیامدهای بالقوه صحبت کنید. فرزندتان را تشویق کنید تا عواقب مثبت یا پاداش های مثبت را در برابر منفی ها محاسبه کند.
4-از رویکردهای خانواده استفاده کنید تا کودک شما زندگی را به ساختار خود برساند. این ممکن است بر اساس جدول زمانی مدرسه و خانواده باشد.
5-مرزها و فرصت ها را برای مذاکره با این مرزها فراهم کنید. جوانان نیاز به راهنمایی و محدودیت از والدین و بزرگسالان خود دارند.
6-ستایش مکرر و پاداش مثبت برای رفتار مطلوب. این مسیرها  مغز کودک شما تقویت می کند.
7- فرزند شما یک مدل مثبت از رفتار شما انتظار دارد
8-با فرزندتان ارتباط برقرار کنید شما احتمالا میخواهید فعالیتهای فرزندتان و دوستانش را زیر نظر قرار دهید. دستیابی به آن میتواند به شما کمک کند.
9-با فرزند خود در مورد رشد مغزصحبت کنید. درک این دوره مهم رشد ممکن است به فرزند شما کمک کند که احساسات خود را کنترل کند.

نوجوانان اغلب در مورد منافع خود، به ویژه کسانی که به آنها فرصتی برای اجتماعی شدن می دهند، پر شور هستند. شما می توانید از طریق حمایت از منافع، فعالیت ها و سرگرمی ها مهارت ها و اعتماد به نفس کودک خود را افزایش دهید.

استراتژی های تفکر برای توسعه مغز نوجوانان

رشد و پیشرفت مغز در این سال ها به این معنی است که کودک شما شروع به:

-منطقی ترفکر می کند
-در مورد مسایل انتزاعی بیشتر فکر می کندودرک می کند که مسائل همیشه ساده نیست
-بر نشانه های عاطفی دیگران برتری پیدا می کند
-حل مشکلات پیچیده را به روش منطقی  از دیدگاه های مختلف را می ببیند
-دیدگاه بهتر در آینده بدست می آورد.

شما می توانید تفکر فرزندتان را با استراتژی های زیر حمایت کنید:

-در مورد احساسات  خود، فرزند و دیگران صحبت کنید.و تشویق به همدلی با دیگران نمایید  واقعیت را برجسته کنید که افراد دیگر دیدگاه و شرایط متفاوت دارند. بسیاری از افراد می توانند توسط یک اقدام تحت تاثیر قرار گیرند.
- بخشی از مغز مسئول تفکر آینده (قشر پیشانی)  است. اگر شما در مورد چگونگی فعالیت های فرزندتان در مورد آینده نفوذ کنید، می توانید به رشد سالم قشر پیشین فرزندتان کمک کنید.
-سعی کنید سطح زبان خود را با سطح درک کودک خود مقایسه کنید. می توانید اطمینان حاصل کنید که فرزند شما مطلبی که از شما خواسته درک نموده است
-به فرزندتان کمک کنید تا مهارتهای تصمیم گیری و حل مسئله را توسعه دهد. شما و فرزندتان می توانند از طریق فرایندی که شامل تعریف مشکلات، لیست گزینه ها و در نظر گرفتن نتایجی  که همه با آن خوشحال هستند، کار کنید. نقش مدل سازی این مهارت ها نیز مهم است.

رشد مغز و اعصاب نوجوانان

در طی سال های نوجوانی، الگوهای خواب کودک شما تغییر خواهد کرد. به این دلیل است که مغز ملاتونین را در زمان دیگری از روز تولید می کند.  این می تواند کودک شما را بیدار نگهدارد و صبح روز بعد او احساس خستگی کند.

خواب برای رشد مغز سالم ضروری است. نکات زیر را امتحان کنید:

-اطمینان حاصل کنید که محیط خواب کودک آرام و راحت است.
-تشویق  دور شدن از صفحه نمایش از جمله تلفن قبل از خواب
-تقویت یک روال منظم برای خواب.
-کودک خودرا تشویق کنید هر شب به اندازه کافی بخوابید. به طور متوسط، نوجوانان هر شب 8 تا 10 ساعت نیازبه خواب دارند.

رفتار ریسک پذیری و مغز نوجوان

مغز نوجوان به دنبال تجربیات جدید، خطرات و احساسات است - این همه بخشی از پالایش این ارتباطات مغز است.

همچنين نوجوانان هميشه از قضاوت خوبي برخوردار نيستند و مستعد ابتلا به رفتارهاي ريسك كننده هستند.به این دلیل است که نظارت، حل مسئله و تصمیم گیری در مغز در قشر پیشانی آخرین مرحله توسعه در مغز است . همچنین هورمون ها در رفتار نوجوانان نقش مهمی دارند.

نوجوانان نیاز به رشد و توسعه دارند. شما می توانید از فرزندتان در انتخاب ریسک های سالم - مانند ورزش و مسافرت - به جای آنهایی که منفی می باشند مانند سیگار کشیدن و سرقت هستند، حمایت کنید. همه ریسک پذیری احتمال شکست را شامل می شود. فرزند شما به حمایت شما نیاز خواهد داشت

استرس و مغز نوجوان

با تغییرات زیادی که در مغز کودک شما اتفاق می افتد، بسیار مهم است که کودک شما محافظت و پرورش یابد.

بروز بیماری های روانی در طول سال های نوجوانی افزایش می یابد. فکر می کنم این امر می تواند به این واقعیت مربوط باشد که مغز در حال توسعه بیشتر از مغز بزرگسالان آسیب پذیر است.

استرس نوجوانان می تواندبعد از  تجربیاتی مانند شروع یک مدرسه جدید و فشار همسالان یا رویدادهای مهم زندگی مانند تغییر مکان  خانه و یا مرگ یکی از عزیزان باشد.که باعث تمایل به الکل و داروهای دیگر، و رفتارهای پرخطر شود

حفاظت و توجه زیادی نیز ممکن است مفید باشد.درگیر شدن در زندگی فرزندتان می تواند به شما کمک کند تا بیشتر درباره نحوه برخورد فرزندتان با استرس مطلع شوید. همچنین می تواند به شما در برقراری ارتباط باز با فرزندتان کمک کند و اطمینان حاصل کنید  در مورد موضوعات شرم آور یا ناراحت کننده بتوانید به راحتی صحبت کنید باشد.

تصور می شود که در طول سال های نوجوانی کودکان بیشتر در معرض راهنمایی والدین و نظارت قرار می گیرند اگر در محیط خانه ای حمایتی و پرورش یافته رشد کرده باشند.

هر کودک ونوجوان منحصر به فرد است و نوجوانان به استرس در راه های مختلف و منحصر به فرد پاسخ می دهند. شما فرزندتان را به بهترین نحو می شناسید، پس بهتر است  به غریزه خود در مورد چگونگی حمایت از فرزند خوداعتماد داشته باشید. همچنین برای دریافت کمک از دوستان، اعضای خانواده و یا متخصصین مانند GP شما درخواست دهید.

کمک گرفتن

هر کودک تغییرات را با سرعت متفاوت تجربه می کند.

اگر شما در مورد میزان پیشرفت فرزند خود نگران هستید یا نگرانی هایی در مورد تغییر بدن، تفکر یا رفتار فرزندتان دارید، می توانید با صحبت با مشاور مدرسه یا پزشک خانواده خود شروع کنید. اگر واقعا نگران هستید، می توانید به دنبال یک مشاور یا روانشناس باشید. شما نیازی به ارجاع ندارید، اما ممکن است ترجیح بدهید که GP شما را توصیه کند.

والدین دیگر نیز می توانند یک منبع عالی حمایت باشند. سعی کنید با دوستان، بستگان یا والدین در مدرسه فرزندتان صحبت کنید.


بیشتر بخوانید :

تاثیر رسانه ها بر نوجوانان چیست ؟

چرا مهارتهای گوش دادن را تقویت کنیم ؟

انتخاب دوستان خوب

اختلالت اضطرابی در کودکان

ترغیب کودکان به اشتراک گذاری

چگونه عزت نفس کودکان را افزایش دهیم؟

آموزش کودکان به همدلی با دیگران

نظارت بر نوجوانبرچسب ها : نو جوان , روانشناسی , مغز,

+ نوشته شده در سه شنبه 9 مرداد 1397 توسط دردانم |

صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 ... 12 صفحه بعد